Nový, nebo si půjčit?

Na dovolenou se mimo zapřisáhlých workoholiků těšívá snad každý. Ne všichni však mají rádi klasiku ve formě povalování se na chorvatských plážích. Existuje nemalá skupinka lidí, kteří během dovolených raději objevují.

Toto je možné realizovat vlakem, či dokonce stopem, nicméně méně dobrodružné povahy mohou k tomuto účelu využít obytný vůz.

Oč se jedná?

Již název docela trefně vystihuje, jakou funkci obytný vůz má. Jedná se o auto, ve kterém se bydlí. Tedy ne celoročně, avšak po dobu pár dní nebo týdnů se to dá i v takovémto obydlí na kolech docela dobře vydržet.

Hlavně nejmodernější verze jsou velmi komfortně vybavené, a navíc se mohou pyšnit i celkem prostorným interiérem. Na běhání to uvnitř samozřejmě není, ale pokud se cestuje jen v několika málo lidech, klaustrofobií by nikdo zdravý trpět neměl.

Výpravy po světě

Obytné vozy si pořizují hlavně lidé, kteří podnikají své cesty pravidelně. Nejde totiž o nic levného a kvůli jedné dovolené nemá valný smysl něco takového kupovat. Naštěstí existují specializované autopůjčovny, které se zaměřují na karavany, a právě na obytná vozidla.

Ta standardně stojí i vyšší stovky tisíc, spíše však i dost přes milion. Pronájem je z pochopitelných důvodů daleko levnější, byť by byl na delší dobu.

Není možné kempovat všude

Cestování obytným vozem je sice poměrně komfortní, nicméně stále dobrodružství. Platí to hlavně v případech objevování různých koutů našeho kontinentu. Kdo chce, můžete se tak dopravit třeba i do Asie.

Nejen při toulkách po vzdálených světadílech, ale rovněž i v našich zeměpisných šířkách je nezbytné pamatovat na jednu zásadní věc – obytný vůz nemůže kempovat kdekoliv. Nejedná se totiž o žádného prcka. Jde o velké auto, které potřebuje dostatečnou parkovací plochu. Ne všude je tudíž možné zastavit. Je potřeba vyhledat správné místo. A k tomuto účelu slouží vhodné aplikace, jež mapují takovéto lokality nejen u nás, ale i v mnoha jiných evropských státech.